Vlasové toniká a ich použitie
V 50tych a 60tych rokoch boli vlasové toniká veľmi obľúbené. Príchodom gélov, lakov a celého radu ďalších produktov však upadli do zabudnutia.
Vlasové tonikum je old schoolový stylingový produkt. Robí vlasy lesklejšími, niektorí hovoria, že vlasy vyzerajú "mastnejšie", no jednoducho niečo, čo je prejavom zdravých vlasov. Zložky vo vlasových tonikách pomáhajú udržať vlasy pokope, čo uľahčuje vytvorenie účesu, rovnako ako rôzne tužidlá na vlasy. Od ostatných stylingových produktov sa líši tým, že je v tekutej forme, obsahuje minerálny olej, ktorý je jeho hlavnou zložkou. Niektoré toniká obsahujú prísady, ako napríklad etanol a parfumovanú zložku, ktorá produktu dodáva príjemnú vôňu. V 50tych a 60tych rokoch boli vlasové toniká veľmi obľúbené, ale príchodom gélov, lakov a celého radu ďalších produktov upadli do zabudnutia. S postupným návratom k tradičným holičstvám, sa aj vlasové toniká tešia z oživenia. Do kategórie k vlasovým tonikám môžeme zaradiť aj pomády, ktoré majú podobné zloženie, no sú pevné.
Benefity vlasového tonika
Historicky boli na toniká kladené rôzne nároky. Nároky na balenie tonika, toniká mali posilniť rast a hustotu vlasov alebo dokonca mali zvrátiť plešatosť. V skutočnosti, rovnako ako väčšina produktov pre starostlivosť o vlasy, hlavou funkciou vlasového tonika je držať vlasy v požadovanem tvare. Samozrejme majú toniká ďalšie benefity, pridávajú vlhkosť do suchých vlasov, pomôžu zvlhčiť suchú pokožku hlavy, pomáhajú pri štiepení a lámaní vlasov, pomáhajú pri odstraňovaní lupín. Okrem oleja, ktorý obalí vlasy (samozrejme je množstvo toník bez oleja!), vlasové toniká sú často parfumované a po použití máš počas celého dňa príjemný pocit sviežich vlasov. Pánske vlasové toniká sú určené pre mužov, ktorí chcú svoje vlasy udržať v požadovanom účese, ale nepotrebujú fixáciu, ktorú získajú pomádou alebo krémom.
U holiča sa zvykli toniká označovať ako "masážne vody", pretože s jeho pomocou môže holič svojmu zákazníkovi poskytnúť masáž pokožky na hlave. Masáž pomáha stimulovať krvný obeh vlasových folikulov, zatiaľ čo tonikum samotné hydratuje a zjemňuje vlasy a pokožku.
Za zmienku stojí aj to, že použitím vlasového tonika zabiješ baktérie, ktoré sa ti usadia vo vlasoch a na pokožke hlavy.
Použitie vlasového tonika
Väčšina ľudí si rozčeše vlasy a vmasíruje tonikum do vlasov a pokožky. Ako sme písali vyššie, masírovanie pomáha stimulovať krvný obeh, zlepšuje kondíciu a pružnosť pokožky hlavy. Potom ako tonikum použiješ, môžeš pomocou fénu vlasy vysusiť a učesať do požadovaného tvaru, pričom vlasy získajú mierny lesk.
Odporúčanie a varovanie
Toniká môžeš používať iba na pokožku, ktorá nie je žiadnym spôsobom poškodená alebo podráždená! Väčšina obsahuje etanol a to naozaj nie je látka, ktorá by sa mala dostať do tela.
Olejové toniká by mali byť používané striedmo (3-4x do týždňa), aby sa zabránilo hromadeniu mastnoty vo vlasoch, niektoré toniká treba na konci dňa z hlavy vymyť, aby nešpinili posteľnú bielizeň alebo sa na vlasy nenachytala nečistota.
Toniká, ktoré neobsahujú olej, je možné používať bez obmedzenia.
Na záver iba toľko, že vlasové tonikum nie je pomáda alebo "tužidlo" či lak na vlasy. Ak nemáš aspoň 4-5cm dlhé vlasy, tonikum ti účes nepomôže vytvarovať. Tu sa môžeš zamerať na ostatné benefity, ktoré z používania toniká plynú.
Pri dlhších vlasoch je tonikum veľmi nápomocné a v kombinácii s pomádou alebo krémom si vyrobíš účes taký, aký chceš.
V našej ponuke zatiaľ nájdeš toniká, ktoré neobsahujú olej, no postupne rozširujeme sortiment a určite pribudnú aj toniká na báze oleja.
Nový komentár